Gaja Kołodziej to odnosząca spore sukcesy pisarka młodego pokolenia.

Jej książki cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodzieży. Pisarka bardzo chętnie spotyka się ze swoimi czytelnikami, toteż 26.05.2017r. uczniowie ZSP w Baborowie mieli okazję porozmawiać z autorką ich ulubionych powieści. Było to jednak nietypowe spotkanie. Po pierwsze - wirtualne, prowadzone przez Skyp’a, po drugie transmitowane aż z Korei, bo tam właśnie Gaja Kołodziej przebywała. Jak się okazało pisarka jest zapaloną podróżniczką. Ostatnio jej fascynacje związane są z Azją, stąd podróż po Półwyspie Koreańskim i nauka tego trudnego dla Europejczyków języka. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć kilka słów, zwrotów i zdań po koreańsku, które Gaja Kołodziej zdążyła już opanować, a sama przyznała, że nie było to proste.

Głównym tematem rozmowy z pisarką były jednak książki. Uczniowie byli bardzo ciekawi jak rozpoczęła się jej przygoda z literaturą. Skąd czerpie inspiracje i pomysły na nowe powieści, jak długo pisze jedną książkę i co radzi początkującym w tej dziedzinie, młodym twórcom. Spotkanie choć nietypowe, przebiegało w przyjaznej i sympatycznej atmosferze. Pytań było dużo i mamy nadzieję, że następnym razem pani Gaja Kołodziej spotka się już nie wirtualnie, ale na żywo z czytelnikami w Baborowie.

Anna Rozłucka-Jankowska
ZSP w Baborowie


 

 

 „Spontaniczne Ekspresje” w szkole? Czemu nie? Wszystko za sprawą pani Violetty Larysz-Wołek malarki, która wraz z grupą swoich podopiecznych, młodych adeptów sztuki, gościła w dniu 22 marca w ZSP w Baborowie. Ich prace, pod takim właśnie tytułem, można oglądać w holu szkoły. Powstały one w wyniku spontanicznych działań wyzwolonych poprzez ekspresję ruchową, taniec i muzykę w pracowni „EVOLUTIO”. W przytulnych wnętrzach pracowni artystycznej, na poddaszu wysokiej kamiennicy, na co dzień odbywają się zajęcia i warsztaty pozwalające dzieciom, młodzieży, ale także i dorosłym odkryć w sobie drzemiącego artystę i udać się w podróż w głąb siebie.

Uczniowie klas 4 – 6 PSP mieli okazję doświadczyć zaledwie namiastki, tego co dzieje się podczas takich zajęć. Przekonali się, że z pięciu różnych elementów można stworzyć ponad setkę (bo tylu uczniów wzięło udział w wernisażu) prac, z których każda jest inna.

Tak do obejrzenia wystawy zachęca pani Violetta Larysz - Wołek

Na wystawie będzie można zobaczyć wybrane prace dzieci i młodzieży, efekt ich twórczych poszukiwań, odkryć, a przede wszystkim zabawy. Podczas oglądania zachęcam do wyjścia poza ramy umysłu, poza oczekiwania i ocenę, a tym samym otwarcie się na tych młodych artystów. Artystów, którymi gdzieś w głębi wszyscy jesteśmy. Być może każdy znajdzie tam jakąś cząstkę siebie.

WYSTAWA potrwa od 22 marca do 20 kwietnia 2017r.

Zapraszam!

Anna Rozłucka-Jankowska

Nauczycielka ZSP w Baborowie

 

 

21 marca…. pierwszy dzień wiosny! Tak długo wyczekiwany i wreszcie jest! A wraz z nim koncert nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu.

Muzycy zaprezentowali jedynie cześć instrumentów, na których gry można uczyć się w ich szkole. Były wiolonczele, skrzypce, altówki, kontrabas (tylko odrobinę większy od właściciela) flety, fagoty, trąbki, puzony, akordeon, pianino, na którym wspaniale zagrała nasza uczennica Laura Górna z klasy 6a, i kilka innych. Prezentacji towarzyszyła muzyka solistów, duetów i zespołów np. wiolonczelowego czy akordeonowego i instrumentów dętych. Niestety atmosfery sali koncertowej nie da się przenieść do choćby najlepszej sali gimnastycznej, chociaż, jak zapewniali muzycy, akustyka była wyjątkowo sprzyjająca. Dlatego nasi goście zaprosili wszystkich chętnych na „Drzwi Otwarte” w PMS, które odbędą się 22.04.2017r. Będzie tam można podziwiać wszystkie instrumenty, zespoły i muzyków.

                Dziękuję pani dyrektor Alicji Szuba za pomoc oraz zaangażowanie w organizację koncertu.

   Anna Rozłucka-Jankowska

   Nauczycielka ZSP w Baborowie


 

EFC plakat m

 

 

MARC BONNETIN

SKRAWKI CIENIA

LES DECHIRURES DE L’OMBRE

 

Rok 2017 rozpoczął się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Baborowie wernisażem francuskiego artysty, fotografika, pedagoga Marca Bonnetin rodem z Roanne w departamencie Rodan – Alpy.

Marc ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Stosowanych – sekcja fotografia w Vevey w Szwajcarii. Swoje prace wystawiał miedzy innymi w Roanne, Lyonie i Berlinie w ramach European Month Of Photography – Off.

                Wystawa prezentowana w Baborowie nosi nazwę SKRAWKI CIENIA. Wybór, który znalazł się na ekspozycji charakteryzują dwa słowa: ŚWIATŁO I RUCH. Oba te zjawiska wyłaniają się z czerni tła w subtelny sposób, ujawniając zaklętą w sobie dynamikę.

Na zdjęciach widać tylko ludzi - a raczej ich skrawki, bez twarzy. Fotografie nie są pozowane i obrabiane komputerowo. Jest to zestaw niezwykle wysmakowanych i subtelnych portretów.

Wyeksponowane prace są wyborem z serii liczącej około 100 zdjęć wykonanych we Francji, Niemczech i w Polsce.

                4 stycznia odbyły się trzy spotkania z artystą: dla uczniów gimnazjum, klas 4 – 6 SP, oraz członków Kółka Fotograficznego prowadzonego przez pana Ryszarda Ratusia.

Każde z tych spotkań było inne. Gimnazjaliści z zainteresowaniem wysłuchali, jak przebiegała dotychczasowa kariera naszego gościa, w jaki sposób tworzy swoje prace, skąd czerpie inspiracje, jakich technik używa. Opowieść była wzbogacona zdjęciami wyświetlanymi na ekranie ze strony internetowej artysty www.marcbonnetin.com  gdzie są zamieszczone wszystkie jego dzieła.

Młodsze dzieci zadawały mnóstwo pytań związanych z Francją, ciekawiło je jak wyglądają tam święta Bożego Narodzenia, co się jada, jak jest zorganizowany rok szkolny, ile trwa nauka. Nauczyły się także liczyć po francusku.

Spotkanie Koła Fotograficznego zdominował temat dotyczący różnych technik robienia zdjęć, rodzajów obiektywów, kadrowania, światła, perspektywy itp.

Wystawę SKRAWKI CIENIA będzie można oglądać w holu ZSP w Baborowiedo 15 lutego. Zapraszamy!

Serdecznie dziękuję Dyrekcji Szkoły Pani Alicji Szuba i Panu Ryszardowi Ratusiowi za pomoc, zaangażowanie i wsparcie przy organizacji wystawy.

Anna Rozłucka-Jankowska
ZSP w Baborowie

 


 

 

 „MAMY TO!”

Tym zawołaniem z Woodstockowych scen chciałem przywitać Państwa i przedstawić rozliczenie 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w gminie Baborów.

Po rocznej przerwie spowodowanej trudnościami organizacyjnymi znowu wolontariusze pojawili się na ulicach wszystkich miejscowości naszej gminy. Tym razem założyliśmy własny sztab działający przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Dostaliśmy od Fundacji WOŚP odpowiednią ilość puszek i „serduszek” Mogliśmy oplakatować gminę informując o kweście. Dostaliśmy również gadżety, które trafiły na licytację.

Tegoroczny finał odbywał się pod hasłem: „Jednoczymy Polaków już 25 lat”. Zebrane pieniądze zostaną spożytkowane na oddziały pediatryczne i na godną opiekę nad seniorami. W roku 2016 Szpital Powiatowy w Głubczycach, z którego usług mieszkańcy naszej gminy korzystają (obyśmy nie musieli) otrzymał z Fundacji sprzęt na sumę ponad 800.000 zł.

Mimo, że nie chodzi nam o rekordy, to miło poinformować, że nasi wolontariusze zebrali kwotę 8.544,95 zł, czyli najwięcej jak dotychczas. Zasługa w tym przede wszystkim młodzieży ZSP Baborów, która w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (zresztą tradycyjnie) z determinacją i pełnym zaangażowaniem kwestowała. Jest to ważny element w kształtowaniu postaw prospołecznych u młodych ludzi. Wielkie dzięki.

Czas na liczby. Zebraliśmy w:

Baborów                                 2679.38 zł i 2,85 eu – opiekę nad uczniami sprawowały Panie Anna Szewczuk i Ewa Świercz

Babice                                      218.06 zł                 - Wioletta Linczewska

Boguchwałów                           590.00 zł                 - Anna Bałuszyńska

Czerwonków                           396.39 zł i 12,89 eu - Anna Rydzik

Czerwonków Osiedle                   242,42 zł                 - Magdalena Załuska

Dziećmarów                                 321.65                     - Marek Wiatrowicz

Dzielów                                         557.53 i 1,10 eu       - Anna Kiner

Księże Pole                                    400.00                     - Józefa Hipnarowicz

Langowo                                       306.00 zł                 - Ewelina Jankowska

Raków                                           1.014.89 zł i 0,16 eu - Elwira Holeczek

Sucha Psina                                     368.00 zł                 - Teresa Wołk

Sułków                                           245.94 zł                 - Lidia Wrzos

Szczyty                                           105.00 zł                 - Aneta Kierek

Tłustomosty                                   686.60 zł i 5.00 eu   - Magdalena Bradel

Poza tym z gadżetów uzyskaliśmy 343.99 zł.

Po przewalutowaniu euro ostateczna kwota zbiórki to

8544,95 zł

Oprócz wymienionym wyżej osobom chciałbym podziękować tym, którzy okazali nam pomoc organizacyjno-techniczną: P. Alicji Szubie, P. Ryszardowi Ratuś, P. Teresie Demianowskiej i pracownikom Banku Spółdzielczego w Baborowie, P. Monice i Wojciechowi Śliwińskim, P. Aleksandrze Nowak-Sicińskiej, P. Dorocie Popów i P. Katarzynie Sawickiej.

Sztab WOŚP Baborów pragnie w następnych latach rozwinąć akcję poprzez organizację imprez towarzyszących Finałowi i współpracę z Urzędem Gminy i ZUK-iem. Co z tego wyjdzie? Czas pokaże.

Na końcu pragnę gorąco podziękować mieszkańcom naszej gminy za okazaną szczodrość i hojność.

Do zobaczenia na 26. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 Szef Sztabu
Cezary Wanat

 IMG 5993m

Wolontariusze 25. Finału WOSP: Ania Gębuś, Agnieszka Krybus, Martyna Komorek, Maria Pałac, Weronika Bachryj, Grzegorz Szczudło, Nicola Sabina, Klaudia Kołodziej, Magda Bałuszyńska, Michał Kosa, Kasia Domagała, Monika Załuska, Dominika Woźniak, Sylwek Sobczyk, Oliwia Poniatowska, Michał Kiner, Jakub Kiner, Natalia Kidziak, Tomek Wiatrowicz, Zuzia Garda, Malwina Pierzycka, Weronika Hipnarowicz, Nikola Moryc, Martyna Kuta, Szymon Kuta, Julia Jankowska, Weronika Drążek, Fabian Holeczek, Aleksandra Kopytyńska, Sara Kopytyńska, Mateusz Górecki, Weronika Gawłowska, Wiktoria Sumik, Julia, Marlena i Marcelin Kierek, Sebastian Ledzion, Kasia Majer, Julia Majer, Daniel Kołodziej, Kamil Berlik, Jasmin Kordus, Gracjan Kraśnicki, Karolina Żądło, Paulina Olejnik.

Fot. Ryszard Ratuś

 

 „Nad stajenką gwiazdka świeci,
do stajenki idą dzieci.
Idą dzieci w równych rządkach,
niosą dary dla dzieciątka…”

W naszej szkole od wielu lat istnieje tradycja wystawiania „Jasełek” przez uczniów klas młodszych, aby na nowo przeżyć radość z przyjścia Zbawiciela. Uczniowie klasy I a w okresie bożonarodzeniowym dwukrotnie wystawili swoje przedstawienie. Pierwszy raz 22 grudnia- na apelu opłatkowym dla uczniów klas I-II oraz swoich rodziców, drugi raz 20 stycznia- dla babć i dziadków. Głównym celem spektaklu było przedstawienie historii narodzenia Jezusa w bajkowej scenerii, ponieważ Jezus przyszedł na świat po to, aby czynić dobro, które prowadzi do zbawienia, a w baśniach i bajkach dobro zawsze zwycięża nad złem. Oprócz tradycyjnych postaci związanych z szopką betlejemską, przez scenę przewinęło się wiele barwnych, bajkowych postaci, które na chwilę opuściły swoje baśnie i bajki, aby przywędrować do Jezusa, Maryi i Józefa, przynosząc dary dobrych uczynków i postanowień. W tej bajkowej atmosferze, pełnej bliskości i serdeczności przeplatanej pięknymi polskimi kolędami i pastorałkami- widzowie mogli przeżyć swoisty moralitet- ujrzeć „istotę życia”, bowiem Jezus Chrystus rodzi się zawsze w słowach dobroci, czystym spojrzeniu, codziennym trudzie, w naszym zmęczeniu, w bezsennej nocy chorego, w uśmiechu dziecka czy natchnieniu artysty pod warunkiem, że przyjmiemy go czystym i gorącym sercem.

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni to 20 stycznia wszystkim zrobiło się cieplej na sercu, ponieważ naszą klasę licznie wypełnili najukochańsi, zaproszeni goście- Babcie i Dziadkowie uczniów klasy I a. Oprócz przedstawienia, uczniowie zaśpiewali piosenkę „Na dzień Babci i dzień Dziadka”, a na zakończenie złożyli dziadkom życzenia i wręczyły laurki. Święto Babci i Dziadka w naszej klasie to był dzień niezwykły, pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Wspaniała, serdeczna atmosfera, która towarzyszyła temu spotkaniu, była okazją do umocnienia więzi rodzinnej, miłego spędzenia czasu, bliższego poznania się. Wspólny czas dziadków i wnucząt to czas bezcenny …jedna z sentencji głosi: „Serce  jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje”/Gustaw Flaubert/ Tym pięknym chwilom towarzyszył przepyszny, słodki poczęstunek przygotowany przez moje, klasowe Mamy.

Serdecznie DZIĘKUJĘ Babciom i Dziadkom za tak liczne przybycie, cudownie spędzony razem czas i już nie mogę doczekać się naszego, kolejnego spotkania, Rodzicom „moich” dzieci za czas nam poświęcony oraz ogromną pomoc w zorganizowaniu tego święta.

Ewelina Szwec- wychowawczyni klasy I

 

 

 
More Articles...
22637984
22766980